kmapic

۲۰۲۱۱۱۰۶_۰۸۰۵۳۵

پارک ملت مشهد یکی از بزرگ‌ترین و مهم‌ترین پارک های مشهد است که در غرب این شهر قرار دارد. این پارک میزبان شهربازی ملت است که با وسایل بازی بسیار مدرن و چرخ‌وفلک خود شهرت دارد.

پارک ملت از مکان های دیدنی مشهد و یکی از قدیمی‌ترین بوستان‌های شهر است. مساحت این بوستان ۷۲۰ هزار مترمربع (۷۲ هکتار) است و بیش از ۳۵ هزار درخت قدیمی چند ده‌ساله در این بوستان زیبا کاشته شده‌اند. در ضلع شرقی بوستان، دریاچه قرار دارد و در پشت دریاچه مجتمع جانبازان قرار دارد که مرکز خدمات‌رسانی به جانبازان قطع نخاعی است.

شروع پروژه ساخت پارک ملت مشهد، با ایده دو مهندس انگلیسی شروع شد ولی چندی بعد مهندسان ایرانی پروژه را در دست گرفتند و آن را به اتمام رساندند. این پارک را سرانجام در سال ۱۳۴۳ در دوره سلطنت محمدرضا پهلوی در محوطه خارج شهر تأسیس کردند. به‌دلیل توسعه شهری، پس از چند سال این بوستان در محدوده شهری واقع شد. 

در ضلع غربی بوستان، زمین‌های ورزشی بوستان قرارگرفته است. این زمین‌ها شامل بزرگ‌ترین استخر روباز مشهد به مساحت ۱۲۵۰ مترمربع (طول ۵۰ متر و عرض ۲۵ متر و با عمق ۱ تا ۳ متر) با گنجایش ۴۰۰ نفر، زمین چمن فوتبال، والیبال، بسکتبال، تنیس و… است. دورتادور بوستان، زمین مخصوص دویدن و ورزش قرار دارد.

شهربازی پارک ملت یکی از هیجان‌انگیز‌ترین جاهای دیدنی شهر است که اغلب گردشگران در سفر به مشهد بازدید از آن در برنامه‌های خود می‌گنجانند. این مجموعه از قسمت مرکزی تا قسمت‌های شرقی پارک را شامل می‌شود. این شهربازی در سال ۱۳۵۱ خورشیدی احداث شد و اولین شهربازی مشهد به‌حساب می‌آید. این شهربازی تا به امروز تغییرات بسیار بسیاری کرده است. چرخ‌وفلک این شهربازی با قطر ۸۰ متر بزرگ‌ترین چرخ‌وفلک خاورمیانه و هجدهمین چرخ‌وفلک مرتفع در دنیا است. این چرخ‌وفلک ۲۵۰ تنی در سال ۱۳۸۴ به بهره‌برداری رسید و قادر است در هر دور خود ۴۵۰ نفر را تا ۸۰ متر بالا ببرد. این چرخ فلک را بخش خصوصی، در دو سال نصب و راه‌اندازی کرده است و این مجموعه اولین دارنده استاندارد تجهیزات شهربازی در کشور بوده که از سال ۱۳۹۰ به عضویت اتحادیه جهانی IAAPA درآمده است

وسایل بازی شهربازی ملت شامل سه دسته وسایل هیجانی، خانوادگی و کودکان است. وسایل هیجانی عبارت‌اند از پرواز در آسمان، اسکیت بورد، آکروجت فضایی، ترن هوایی، تاپ اسپین، تاب گردان، سورتمه، سالتو، حریم وحشت، کشتی دوقلو، فایربال، صندلی فضایی و گردباد است.

پارک ملت مشهد در هر فصلی جلوه‌های دوست‌داشتنی خود را دارد؛ در بهار با درختان سرسبز، در تابستان با سایه‌های خنک و حوضچه‌های متعدد، در پاییز با رنگ‌های دلنشین برگ‌ها و در زمستان با زمین برف‌پوش. با این همه شاید فصل بهار برای اغلب سلیقه‌ها، بهترین برای زمان بازدید از پارک باشد. 

پارک ملت مشهد به‌صورت ۲۴ ساعته باز است و برای ورود به آن نیاز به پرداخت هیچ هزینه‌ای نیست. اما ساعات کاری شهربازی پارک ملت محدود است و از ساعت ۴ بعد از ظهر تا ۱ بامداد فعالیت می‌کند. همچنین هزینه ورودی شهربازی پارک ملت جدا از هزینه هر وسیله است.